News · Girls place 1st and Boys take 2nd in 3 way meet with Clinton Prairie and Frankfort


The Western Boone Stars had a wonderful night at Clinton Prairie High School – highlighted by the Girls Track & Field team earning 1st place with a total of 92 total team points, and the Boys Track & Field team placing 2nd with a team total of 51 points.  The Lady Stars were led by Katheryn Rutherford (sophomore) with 17 points, followed by Audrey Knoper (junior), KaLeigh Steimel (sophomore), and Anaiha Baxter (senior) all scoring 15 points.  The Boy Stars were led by Connor Garrity (senior) with 14 points, followed by John Jackson (junior) with 13 points, and Hunter Peri (senior) with 10 points.

Girls Point Earners:

100m – 1st Anaiha Baxter (5 points) ; 4th Emma Williams (1 point)

200m – 1st Anaiha Baxter (5 points) ; 3rd Audrey Dunn (2 points)

400m – 1st Audrey Dunn (5 points) ; 2nd Macy Johnson (3 points)

800m – 1st Katheryn Rutherford (5 points) ; 3rd Sam Jones (2 points) ; 4th Saige Terwiske (1 point)

1600m – 1st Audrey Knoper (5 points) ; 3rd Sydney Haag (2 points)

3200m – 1st Audrey Knoper (5 points) ; 3rd Hannah Haag (2 points) ; 4th Bekah Truby (1 point)

100m Hurdles – 1st KaLeigh Steimel (5 points) ; 4th Mira Hagan (1 point)

300m Hurdles – 1st KaLeigh Steimel (5 points) ; 4th Hannah Hayden (1 point)

4x100m Relay – 1st KaLeigh Steimel, Emma Williams, Lillie Cripe, Anaiha Baxter (5 points)

4x400m Relay – 1st Audrey Dunn, Macy Johnson, Katheryn Rutherford, Sam Jones (5 points)

4x800m Relay – 1st Sam Jones, Katheryn Rutherford, Sydney Haag, Audrey Knoper (5 points)

High Jump – 3rd Carlie Pennington (2 points) ; 4th Emma Miller (1 point)

Long Jump – 2nd Carlie Pennington (3 points) ; 4th Mira Hagan (1 point)

Pole Vault – 3rd Katheryn Rutherford (2 points)

Shot Put – 1st Emmy Roys (5 points) ; 2nd Kennedy Kiger (3 points)

Discus Throw – 2nd Emmy Roys (3 points) ; 4th Kennedy Kiger (1 point)

Boys Point Earners:

100m – 1st John Jackson (5 points) ; 2nd Connor Garrity (3 points)

200m – 1st Hunter Peri (5 points) ; 2nd Mason Adams (3 points)

400m – 3rd Josiah Smith (2 points)

100m Hurdles – 1st Garrett Neff (5 points) ; 4th Luke Rose (1 point)

300m Hurdles – 1st Connor Garrity (5 points) ; 3rd Rowen Durbin (2 points)

4x100m Relay – 1st John Jackson, Ethan Bayles, Connor Garrity, Hunter Peri (5 points)

4x400m Relay – 2nd John Jackson, Rowen Durbin, Chase Richwine, Josiah Smith (3 points)

High Jump – 2nd Josiah Smith (3 points) ; 4th Connor Garrity (1 point)

Long Jump – 3rd Dylan Small (2 points)

Shot Put – 2nd Andrew Coppock (3 points) ; 4th Zayne Sturgis (1 point)

Discus Throw – 3rd Zayne Sturgis (2 points)